Leon czwartej generacji to samochód rewolucyjny pod każdym względem. Jego zaawansowane systemy wspomagania kierowcy zapewniają komfort i bezpieczeństwo w każdych warunkach. Poniżej przedstawiamy najciekawsze z nich:

1. Predykcyjny tempomat (ACC)

System nie tylko dostosowuje prędkość do samochodu jadącego przed nim, ale również uwzględnia trasę, którą planujemy jechać. Samochód weźmie pod uwagę najbliższe zakręty czy skrzyżowania oraz wychwyci znaki drogowe które mijamy, aby samodzielnie dostosować prędkość do obowiązujących limitów.

2. Exit Assist

Jest to sygnalizacja o zbliżającym się pojeździe podczas wysiadania. Jeżeli system wychwyci pojazd zbliżający się od strony bagażnika, a któreś z drzwi są otwarte, zostaniemy o tym powiadomieni sygnałami dźwiękowymi oraz świetlnymi. Czujniki oprócz samochodów są w stanie wykryć również motocykle i rowery, które czasami są trudne do zauważenia.

3. Emergency Assist

Czujniki sprawdzają czy kierowca trzyma przynajmniej jedną dłoń na kierownicy. Jeżeli puścimy ja na dłużej niż 15 sekund, system włączy ostrzeżenia dźwiękowe i wizualne. W przypadku braku reakcji z naszej strony samochód sam zacznie zwalniać, a w ostateczności całkowicie się zatrzyma, włączy światła awaryjne oraz wykona połączenie alarmowe przez system eCall

4. Front Assist

Ten system informuje nas o ryzyku wystąpienia kolizji z samochodem, pieszym lub rowerem znajdującym się przed nami. W przypadku braku reakcji samochód samoczynnie zacznie zwalniać, aby uniknąć lub maksymalnie zminimalizować skutki wypadku.

5. Lane Assist

Asystent ten monitoruje pozycje pojazdu na jezdni względem pasów ruchu. W przypadku ich przekroczenia lub najechania bez włączenia kierunkowskazów samochód wysyła powiadomienia kierowcy. Może również dokonać korekty toru jazdy, jednak nie ogranicza to kontroli kierowcy nad samochodem. Prowadzący sam dostosowuje czułość systemu.

6. Side Assist

Tylne czujniki wykrywają samochody nadjeżdżające innymi pasami. Jeżeli kierowca włączy kierunkowskaz, system niezwłocznie go ostrzeże o znajdującym się w pobliżu samochodzie.

7. Rozpoznawanie znaków drogowych

Jeżeli kamera na przedzie samochodu rozpozna znak drogowy, zostanie on wyświetlony na tablicy rozdzielczej. Informacja o ograniczeniu prędkości zostanie zapisana m.in. w GPS.

8. Inf. o ruchu poprzecznym z tyłu

Czujniki monitorują przestrzeń za samochodem nawet w przypadku ograniczonej widoczności. Podczas wyjeżdżania np. z miejsca parkingowego system ostrzeże nas o zbliżającym się pojeździe.

9. Travel Assist

Będzie to system półautonomicznej jazdy, który zostanie wprowadzony w najbliższej przyszłości. Asystent będzie korzystać z m.in. z predykcyjnego tempomatu i asystenta pasa ruchu, aby utrzymać samochód w odpowiednim pasie i prędkości. Będzie działał nawet przy prędkości 210 km/h

10. System eCall

Zintegrowana karta SIM pozwoli na wykonanie szybkiego połączenia z numerem alarmowym w przypadku zdarzenia drogowego. Ponadto samochód jest w stanie przekazać ratownikom informacje o swojej pozycji, rodzaju silnika, kolorze czy liczbie pasażerów.