Jak powinniśmy się zachowywać, aby dostosować się do nowych obostrzeń? Za co możemy otrzymać mandat? Odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Czy można korzystać z myjni?

TAK, ale nie zawsze

 

Myjnie samochodowe nie znalazły się na rządowej liście obiektów objętych tymczasowym zakazem działalności. Pojawiają się jednak informacje o policjantach przyznających mandaty za mycie auta. Co prawda takiego zakazu nie ma, ALE każde mycie powinno mieć swoje uzasadnienie. Samochód możemy umyć, kiedy mieliśmy nieczytelną tablicę rejestracyjną lub brudne szyby – co ograniczałoby widoczność. Jeżeli pojedziemy na myjnie z lekko zakurzonym autem, faktycznie możemy otrzymać mandat.

Czy mogę jechać na wymianę opon?

TAK

Ministerstwo Zdrowia oświadczyło, że osoby, które muszą korzystać z samochodu w celu zaspokojenia niezbędnych potrzeb mogą wymieniać opony. Jeżeli dojeżdżasz samochodem do pracy lub jedziesz nim na zakupy to zaliczasz się do tej grupy. Warto jednak skorzystać z pewnego serwisu, który biorąc pod uwagę obecną sytuację, oferuje również odkażanie samochodów po wykonanej usłudze.

Czy muszę jeździć w maseczce?

I TAK I NIE

Jeżeli jedziemy prywatnym samochodem sami lub z naszymi współlokatorami/rodziną to nie mamy obowiązku posiadania masek. Sytuacja zmienia się jeżeli podwozimy np. znajomego. Wtedy maskę musimy już założyć. Ponadto pamiętajmy, że maska obowiązuje nas za każdym razem, kiedy opuszczamy nasz pojazd.

Czy może ze mną jeździć rodzina?

TAK

Obostrzenie dotyczące maksymalnie 2 osób w samochodzie nie dotyczy rodzin. Jeżeli osoby mieszkają w jednym gospodarstwie domowym, mogą bez przeszkód podróżować razem. Oczywiście mówimy tutaj np. o niezbędnych zakupach czy odebraniu bliskich z pracy.

 

Czy mogą ze mną jeździć osoby spoza rodziny?

NIE do końca

Wszystko zależy od okoliczności. Jeżeli mówimy o transporcie osoby spoza rodziny, obowiązuje nas reguła „maksymalnie 2 osoby w samochodzie”. Pamiętajmy jednak, że musi być to uzasadnione np. dojazdem do pracy. Jeżeli zabierzemy sąsiada na popołudniowa przejażdżkę, możemy niestety otrzymać mandat. Jeśli Twój pracodawca organizuje transport zbiorowy do pracy (np. siedmioosobowym busem) możesz nim jechać w siedem osób.

Pamiętajmy o rozsądku!

Obostrzenia mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Jeżeli masz możliwość naprawić samochód w usłudze Door-to-Door – zdecyduj się na taką metodę. Jeżeli samochód nie jest bardzo brudny – zostań w domu.